Բանկն աջակցել է «Նորարարի երկընտրանքը» բեսթսելերի հայերեն հրատարակությանը
Բիբլոս Բանկ Արմենիան իր կրթական ծրագրերի շրջանակում աջակցել է ամերիկացի բիզնես խորհրդատու Քլեյթոն Մ․ Քրիստենսենի «Նորարարի երկընտրանքը» գրքի հայերեն թարգմանությանն ու հրատարակությանը «Անտարես» հրատարակչության կողմից։
«Ինչո՞ւ է հաջողությունը պահպանելն այդքան դժվար»։ Քրիստենսենն իրեն մտահոգող այս և շատ այլ հարցերի պատասխանները տվել է նորարարության մասին պատմող ամենակարևոր գրքերից մեկում։ «Նորարարի երկընտրանքը» պատմում է պահպանող և հեղափոխական տեխնոլոգիաների մասին, բացատրում, թե ինչու են կայացած ընկերությունները սկսում անկում ապրել, և առաջարկում պարզ լուծումներ, որոնք միտված են բավարարելու դժգոհ կամ անտեսված հաճախորդների պահանջները։
Գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը տեղի ունեցավ փետրվարի 28-ին՝ Բանկի և «Անտարես» հրատարակչության ներկայացուցիչների ու գրքասերների մասնակցությամբ։ «Անտարես» մեդիա հոլդինգի ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանը ներկայացրեց գիրքի կարևոր ուղերձները, ինչին հետևեց քննարկում հյուրերի հետ։
Միջոցառմանը ներկա էր Բիբլոս Բանկ Արմենիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանը, որը ներկայացրեց Բանկի՝ իմաստալից կրթական ծրագրեր ֆինանսավորելու և նախագծին աջակցելու որոշումը։
«Բիբլոս Բանկ Արմենիայի և «Անտարես» հրատարակչության միջև համագործակցության նպատակն է հայ ընթերցողի գրադարանը ևս մեկ կարևոր գրքով հարստացնելը։ Վստահաբար, «Նորարարի երկընտրանքը» ռազմավարական մտածողությունը զարգացնող օգտակար գործ է բոլորի համար՝ ոլորտից անկախ։ Լայն իմաստով, գիրքը նաև հաջողության հասնելու ուղիների և ռազմավարության ընտրության մասին է, որն այսօրվա ու վաղվա նորարարներին կօգնի կողմնորոշվելու և ճիշտ բիզնես մոդել ընտրելու հարցում»,- ասաց Հայկ Ստեփանյանը։
«Անտարես» մեդիա հոլդինգի տնօրեն Արմեն Մարտիրոսյանն անդրադարձավ Բանկի կողմից գրքի ֆինանսավորման կարևորությանը։
«Փողի հետ կապված տարբեր ոլորտներ տարբեր ռիսկայնություն ունեն: Բանկը ռիսկերը հավասարակշռող հիմնարկ է, և որպես կանոն՝ կոնսերվատիվ: Չէ՞ որ մյուս նժարին հաճախորդների` տարիներով հավաքած գումարներն են, նրանց երազանքների իրականացման հիմքերն են, ու, իհարկե, պետք է չափազանց զգույշ լինել: Իսկ ինչպե՞ս է նորարարությունն առնչվում բանկային գործի հետ: Իհարկե, բանկերը առաջինը կարող են օգտագործել գիտատեխնիկական զարգացման արդյունքները: Իսկ ո՞րն է Բիբլոս Բանկ Արմենիայի ամենաանվտանգ ինովացիան: Սովորել և այլոց հնարավորություն տալ սովորելու: Այս գրքի լույսընծայման փաստը վկայում է և՛ նորարարության, և՛ պատասխանատվության մասին»,- ասաց Արմեն Մարտիրոսյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև Բիբլոս Բանկ Արմենիայի կողմից Գիրք նվիրելու օրվա առթիվ անցկացված մրցույթի հաղթողները, որոնք ստացան գրքի իրենց օրինակը որպես մրցանակ։
Նշենք նաև, որ սա Բանկի և հրատարակչության միջև առաջին համագործակցությունը չէ․ Տարոն Աճեմօղլուի և Ջեյմս Ա. Ռոբինսոնի «Ինչու են ձախողվում պետությունները» գրքի հայերեն թարգմանությանն ու հրատարակությանը նույնպես Բիբլոս Բանկ Արմենիան է աջակցել։
Մշտապես կարևորելով իմաստավորված ու դրական քայլերը՝ Բանկը շարունակ ներդրում է կատարում առողջ, բարգավաճող համայնքներ կառուցելու գործում՝ իրականացնելով մի շարք ԿՍՊ ծրագրեր և կրթական նախագծեր։

The Innovator's Dilemma: Byblos Bank Armenia supports publication of Armenian edition
Byblos Bank Armenia has supported the Armenian translation and publication of American business consultant Clayton M. Christensen’s bestseller, "The Innovator's Dilemma", by Antares Publishing House, as part of the Bank’s commitment to support educational projects.
"Why is success so difficult to sustain?" Christensen sought to answer this and many other questions in one of the most important books chronicling how innovation takes place. "The Innovator's Dilemma" weighs in on sustaining and disruptive technologies, explains why established companies begin to decline, and offers simple solutions aimed at meeting the expectations of dissatisfied or neglected customers.
The Armenian edition of the book was unveiled at a presentation on February 28, which was attended by the representatives of the Bank and Antares Publishing House, as well as by booklovers and readers. Antares CEO Armen Martirosyan laid out the key messages of the book and curated a Q&A session with the guests.
Byblos Bank Armenia CEO Hayk Stepanyan attended the presentation and spoke about the Bank's decision to finance meaningful educational programs and support the project.
“Cooperation between Byblos Bank Armenia and Antares Publishing House seeks to enrich the Armenian reader's library with another important book. Certainly, "The Innovator's Dilemma" is a useful piece of work for developing strategic thinking for everyone, regardless of the industry they are involved in. Broadly speaking, the book is also about the ways to achieve success and the choice of strategy, which will help today's and future innovators to find their way and choose the right business model," said Hayk Stepanyan.
CEO of Antares Media Holding Armen Martirosyan weighed in on the importance of financing the book by the Bank.
“Different sectors dealing with money face different risks. A bank is a risk-balancing institution, and typically a conservative one. After all, the money collected by other customers over the years is the basis for the realization of their dreams, and of course, you have to be extremely careful. And what does innovation have to do with banking? Of course, banks can be the first to use the achievements of scientific and technical development. And what is Byblos Bank Armenia’s most secure innovation? Learning and helping others learn. The publication of this book testifies to both innovation and responsibility,” said Armen Martirosyan.
The winners of a Book Giving Day competition organized by Byblos Bank Armenia earlier participated in the event too and received their copy of the book as a prize.
This is not the first cooperation between the Bank and the publishing house: the Armenian translation and publication of the book "Why Nations Fail" by Daron Acemoglu and James A. Robinson too was supported by Byblos Bank Armenia.