• Անվճար Օնլայն բանկինգ ու անվճար հաշիվներ
• Վերաֆինանսավորման պարագայում նոտարական վավերացման և գրավի իրավունքի գրանցման ծախսերը կրում է Բանկը
• Մինչև 2 տարի ֆիքսված տոկոսադրույք
Առաջարկն ուժի մեջ է մինչև 2027 թ․ հունվարի 31-ը։
Հիմնական պայմաններ
Ապահովություն
Օգտակար հղումներ
Վարկը տրամադրվում է, եթե`
• Ներկայացվել է ACRA-ի (կամ վարկային հաշվետվության համապատասխան այլ գործիքների) բարենպաստ տեղեկատվական հաշվետվություն վարկառուի, երաշխավորների և բաժնետերերի վերաբերյալ
• Բիզնեսը գործում է առնվազն 2 հաշվապահական տարի (նվզ. 1 տարին՝ շահույթով)
• Տարեկան հասույթը կազմում է նվազագույնը 25 մլն ՀՀ դրամ
• Վարկունակության գնահատման համար իրականացվում է ֆինանսական վերլուծություն
Արժույթ
Վարկերը տրամադրվում են ՀՀ դրամով և ԱՄՆ դոլարով: Եթե վարկային ծառայությունը տրամադրվել է արտարժույթով, արտարժույթի փոխարժեքի փոփոխման դեպքում հաճախորդն է կրում դրանից բխող հնարավոր անբարենպաստ հետևանքները: Օրինակ՝ ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ ՀՀ դրամի արժեզրկման դեպքում հաճախորդը վարկը մարում է դրամային արտահայտությամբ ավելի մեծ գումարով:
• Տոկոսադրույքը՝ սկսած 10%-ից՝ դրամով, սկսած 7%-ից՝ դոլարով
• Մինչև 2 տարի ֆիքսված տոկոսադրույք*
*Մնացած տարիների համար՝ Բանկի հաշվարկային դրույք + հաստատուն տոկոսային մարժա
Բանկի հաշվարկային դրույքը սահմանվում է Բանկի կողմից տարբեր արժույթների համար և արտացոլում է Բանկի տոկոսակիր պարտավորութունների միջին կշռված ծախսատարությունը:
Հաճախորդի ծախսերը
Վարկի տրամադրման միջնորդավճարը կազմում է վարկի գումարի 1%-ը, նվազագույնը` 100,000 ՀՀ դրամ, առավելագույնը՝ 500,000 ՀՀ դրամ:
Տույժերը և տուգանքները
Վարկի տոկոսադրույքի ֆիքսված գործողության ժամկետի ընթացքում միայն վերաֆինանսավորման դեպքում կկիրառվի վաղաժամկետ մարման տույժ՝ մարվող գումարի 5%-ի չափով։
Այլ պայմաններ
Վարկային ծառայությունների գումարները տրամադրվում են անկանխիկ: Վարկային ծառայության տրամադրման օրը վարկային ծառայության գումարը հաճախորդին փաստացի տրամադրելու օրն է: Պայմանագրով նախատեսված տոկոսագումարները հաճախորդը վճարում է վարկի գումարի փաստացի օգտագործած ժամանակահատվածի համար:
Անշարժ գույքի գրավի պայմանագիրը պետք է վավերացվի նոտարական կարգով, իսկ դրանից ծագող իրավունքները ենթակա են գրանցման ՀՀ իրավասու պետական մարմնում: Վերաֆինանսավորման պարագայում համապատասխան ծախսերը կրում է Բանկը:
Տրամադրվող վարկը պետք է ապահովված լինի համապատասխան ապահովման միջոցներով: Վերջինս որոշիչ դեր չի խաղում վարկավորման վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար, սակայն հանդիսանում է պարտադիր պայման: Կախված վարկի գումարից՝ որպես ապահովություն Բանկն ընդունում է հետևյալը.
• Դրամական միջոցների (այդ թվում՝ ժամկետային ավանդի) գրավ
• Բանկային երաշխիքներ
• ՀՀ տարածքում գտնվող բնակելի կամ առևտրային նշանակության անշարժ գույքի գրավ
• Այլ
Որպես լրացուցիչ ապահովություն կարող է հանդիսանալ այլ հիմնական միջոցների (սարքավորումներ, տրանսպորտային միջոցներ և այլն), ինչպես նաև ապրանքանյութական մնացորդի (շրջանառության մեջ գտնվող ապրանքների) գրավը: Որպես կանոն, վարկավորման պայմաններով կարող է նախատեսվել նաև ընկերության սեփականատերերի (մասնակիցների, բաժնետերերի, փայատերերի) անձնական երաշխավորություն։
Առաջարկից դուրս՝ կորպորատիվ և փոքր բիզնես վարկերի ֆինանսավորման մնացած պայմաններին կարող եք ծանոթանալ բիզնես վարկերի համապատասխան էջերում՝

The offer is valid until 31 January 2027.
• A favorable report from ACRA (or other appropriate credit reporting tools) on the borrower, guarantors and shareholders has been submitted
• The business has been operating for at least 2 accounting years (min. 1 year with profit)
• The annual revenue is at least AMD 25 million
• A financial analysis is carried out to assess creditworthiness
Currency
Loans are provided in AMD and USD. If the loan is provided in a foreign currency, the client bears any possible adverse consequences resulting from changes in the foreign exchange rate. For example, if the AMD depreciates against the USD, the client will repay the loan in AMD in a larger amount.
• Interest rate: starting from 10% in AMD, starting from 7% in USD
• Fixed interest rate: for up to 2 years*
*For the remaining years: Bank’s base rate + fixed interest margin
The Bank’s base rate is set by the Bank for different currencies and reflects the weighted average cost of the Bank’s interest-bearing liabilities.
Eexpenses to be covered by the Customer
The loan disbursement fee is 1% of the loan amount, with a minimum of AMD 100,000 and a maximum of AMD 500,000.
Penalties and fines
During the fixed interest rate period, an early repayment penalty of 5% of the principal amount will apply only in case of refinancing.
Other terms
Loan amounts are provided in non-cash form. The date of provision of the loan is the date on which the loan amount is actually provided to the client. The client pays the interest amounts stipulated in the contract for the period of actual use of the loan amount.
The real estate mortgage agreement must be notarized, and the rights arising from it are subject to registration with the competent state body of the Republic of Armenia. In case of refinancing, the relevant expenses are borne by the Bank.
The loan provided must be secured by appropriate collateral. Collateral does not play a decisive role in the lending decision but is a mandatory condition. Depending on the loan amount, the Bank accepts the following as collateral:
• Cash collateral (including term deposits)
• Bank guarantees
• Pledge of residential or commercial real estate located in the territory of the Republic of Armenia
• Other
A pledge of other non-current assets (machinery, vehicles, etc), as well as inventory (goods in circulation), may serve as additional collateral. As a rule, the terms of lending may also provide for a personal guarantee from the company’s shareholders (participants)․
Useful links
Beyond the offer, you can find out more about the remaining terms and conditions for corporate and small business loan financing on the relevant business loan pages: