Դարձրու՛ բնակարանդ ավելի «կանաչ»` էներգաարդյունավետ լուծումներով ու շահավետ ֆինանսավորմամբ
- Վարկը տրամադրվում է ՀՀ քաղաքացիներին բնակարանների և 2010 թվականից հետո կառուցված առանձնատների էներգաարդյունավետ վերանորոգման համար՝ պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում։
- Վարկի առավելագույն գումարը բազմաբնակարան շենքի բնակարանի վերանորոգման համար կազմում է 7,000,000 ՀՀ դրամ, անհատական բնակելի տների վերանորոգման համար՝ 10,000,000 ՀՀ դրամ։
- Ֆինանսավորում ստանալու համար բնակարանի վերանորոգմանը հատկացվող միջոցների առնվազն 20%-ը պետք է ուղղվի էներգաարդյունավետության բարձրացմանը (օրինակ՝ ջրատաքացուցիչների, արևային համակարգերի (ջրատաքացուցիչ, ֆոտովոլտային), հովացման համակարգերի, էներգաարդյունավետ օդափոխիչի ձեռքբերում և տեղադրում, պատերի ու տանիքների ջերմամեկուսացում, լուսադիոդային լամպերի և լուսատուների, ինչպես նաև էներգաարդյունավետ շինարարական նյութերի ձեռքբերում և այլն):
- Վարկի ծախսային ուղղությունների առնվազն 80%-ը և էներգաարդյունավետ միջոցառումներին ուղղվող ծախսերի 100%-ը պետք է հիմնավորվեն վճարումը հավաստող փաստաթղթերով (ՀԴՄ կտրոն, վճարման հանձնարարական, հաշիվ-ապրանքագրեր, բանկային կամ քարտային փոխանցում և այլն):
- Սուբսիդավորման գումարի չափը հաշվարկվում է վարկի մնացորդի նկատմամբ, իսկ վարկի տոկոսադրույքի սուբսիդավորումն իրականացվում է վարկի մայր գումարի և վարկի տոկոսադրույքի չսուբսիդավորվող մասի փաստացի մարումների հիման վրա։
- Վարկի տրամադրման, կանխիկացման և սպասարկման վճարներ, վաղաժամկետ մարման տույժ կամ այլ միջնորդավճարներ չեն կիրառվում։
- Վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարների մարման համար արտոնյալ ժամկետ չի սահմանվում: Վարկի գծով ամսական տոկոսադրույքի վճարները սուբսիդավորման գումարի սահմանաչափերը գերազանցելու դեպքում տարբերությունը վճարվում է Վարկառուի կողմից։
- Անվանական տոկոսադրույքի մեջ ներառված են գույքի և երկրաշարժի ապահովագրավճարները, և ապահովագրական ընկերություն է հանդիսանում «ԷՖԵՍ» ԱՓԲԸ-ն, «Ինգո Արմենիա» ԱՓԲԸ-ն կամ Լիգա Ինշուրանս ԱՓԲԸ-ն:
- Բացի Բանկի կողմից պահանջվող փաստաթղթերից, Վարկառուն պետք է ներկայացնի նաև մինչև 2010 թվականը կառուցված բնակարանի համար տրված եզրակացություն (ոչ ավելի, քան 10 տարվա վաղեմության)՝ 4-րդ աստիճանի վնասվածություն չունենալու վերաբերյալ։
- Մեկ բնակարանի համար իրականացվում է միայն մեկ վարկի տոկոսադրույքի սուբսիդավորում` մինչև 2025 թ․ հուլիսի 1-ը տրամադրվող վարկերի համար:
14%` առանց գրավի վարկավորման դեպքում (մինչև 5,000,000 ՀՀ դրամ)
13%` գրավի առկայության դեպքում (մինչև 10,000,000 ՀՀ դրամ)
Վարկի տոկոսադրույքը սուբսիդավորվում է հետևյալ հաշվարկով՝
· սահմանամերձ կամ բարձր լեռնային բնակավայրերում վերանորոգվող գույքերի մասով՝ 14% տոկոսադրույքի չափով
· սահմանամերձ բնակավայր չհանդիսացող գյուղական բնակավայրերում վերանորոգվող գույքերի մասով` 12% տոկոսադրույքի չափով
· սահմանամերձ բնակավայր չհանդիսացող քաղաքային բնակավայրերում վերանորոգվող գույքերի մասով` 11% տոկոսադրույքի չափով
· Երևան քաղաքում վերանորոգվող գույքերի մասով 9% տոկոսադրույքի չափով
Սուբսիդավորումից հետո փաստացի տոկոսադրույքը՝
0-6.16%՝ առանց գրավի վարկավորման դեպքում
0-10.31%՝ գրավի առկայության դեպքում
Վարկի գործողության ընթացքում պետական աջակցության ցուցաբերումը դադարում է վարկի ամբողջական մարման, Վարկառուի կողմից վարկի ոչ նպատակային օգտագործման, Վարկառուի կողմից կեղծ տեղեկություններ տրամադրվելու, բնակարանի վերանորոգման աշխատանքները վարկի ամբողջական տրամադրումից առավելագույնը 12 ամիս հետո ավարտված չլինելու, 90 օրվանից ավելի ժամկետանց պարտավորությունների առկայության, ինչպես նաև Վարկառուի կողմից մեկից ավելի անգամ ծրագրից օգտվելու նպատակով այլ ֆինանսական կառույցից վարկ ստանալու դեպքում։
- Վարկառուն պետք է լինի ՀՀ ռեզիդենտ (բացառությամբ «Դեպի հայրենիք» վարկատեսակի), 21-63 տարեկան (վարկային պայմանագրի գործողության ընթացքում):
- Վարկառուն պետք է ունենա միջին կամ բարձր աշխատավարձային եկամուտ կամ հանդիսանա մանր/միջին ձեռնարկատեր:
- Վարկառուն պետք է ունենա առնվազն 3 ամսվա աշխատանքային փորձ վերջին գործատուի մոտ և միևնույն գործարար բնագավառում ընդհանուր առմամբ՝ 1 տարվա աշխատանքային փորձ: Ֆրիլանսեր լինելու դեպքում վարկառուն պետք է ունենա առնվազն 2 տարվա աշխատանքային փորձ (պայմանագրերը և քաղվածքները կծառայեն որպես ապացույց): Ազգային ՀԸ ծրագրով բնակարանի ձեռքբերման, կառուցման կամ ստանդարտ/էներգաարդյունավետ վերանորոգման վարկ ձևակերպելու համար վարկառուն պետք է ունենա 12 ամսվա աշխատանքային փորձ, եթե առաջին գործատուն է:
- Վարկառուի ամսական զուտ եկամուտը պետք է լինի առնվազն 400,000 ՀՀ դրամ (բացառությամբ ԱՀԸ ծրագրերի, որոնց դեպքում նվազագույն եկամտի պայմանը չի գործում):
- Վարկի ամսական մարումների և պահանջվող բոլոր այլ կանոնավոր պարտքային վճարումների հանրագումարը չպետք է գերազանցի զուտ եկամտի 50-70%-ը։ Ազգային ՀԸ ծրագրերի շրջանակում բնակարանի ձեռքբերման և կառուցման վարկերի դեպքում վճարումների հանրագումարը չպետք է գերազանցի զուտ եկամտի 45-60%-ը, ստանդարտ/էներգաարդյունավետ վերանորոգման վարկերի դեպքում՝ 45%-ը, իսկ միկրովարկերի դեպքում՝ 50-70%-ը։
- Գրավադրվող անշարժ գույքը պետք է ապահովագրվի բանկի համար ընդունելի ապահովագրական ընկերություններից մեկի կողմից:
- Ապահովագրման գումարը հիփոթեքային վարկի դեպքում պետք է հավասար լինի վարկի գումարին:
- Վարկառուն պետք է ունենա լավ վարկային պատմություն:
- Համավարկառու կարող է հանդիսանալ ամուսինը, ծնողը, քույրը/եղբայրը և երեխան:
- Անշարժ գույքը գրավադրվում է բանկում մինչև վարկային պարտավորության լրիվ մարումը:
- Ապահովագրության պայմանագրով սահմանված շահառուի իրավունքը փոխանցվում է բանկին` մինչև վարկի ամբողջական մարումը:
- Անշարժ գույքի գրավի պայմանագիրը պետք է վավերացվի նոտարական կարգով, իսկ դրանից ծագող իրավունքները ենթակա են գրանցման ՀՀ իրավասու պետական մարմնում:
- Բանկը համագործակցում է հետևյալ գնահատող կազմակերպությունների հետ։
- Բանկը համագործակցում է հետևյալ ապահովագրական ընկերությունների հետ։
- Եթե Վարկառուն չի կատարում պարտավորությունները, ապա Երաշխավորը պարտավոր է վճարել նրա փոխարեն՝ այդպիսով վնասելով իր վարկային պատմությանը և կանգնելով գույքը կորցնելու վտանգի առջև:
- Երաշխավորին տրամադրվում է վարկային և երաշխավորության պայմանագրերի և մարման գրաֆիկի օրինակ:
- Հաղորդակցումն իրականացվում է Երաշխավորին հարմար եղանակով:
- Բանկը պարտավոր է Երաշխավորին 7 օր առաջ ծանուցել պայմանագրի պայմանների փոփոխության մասին․
- Բանկը պարտավոր է Երաշխավորին 1 օր առաջ հիշեցնել առկա պարտավորության վերաբերյալ, ինչպես նաև վարկի մարման ուշացման դեպքում այդ մասին տեղեկացնել նրան ամենաուշը մեկ օր հետո:
- Երաշխավորը կարող է ցանկացած ժամանակ Բանկից պահանջել տեղեկություն վարկի մնացորդի չափի մասին:
- Երաշխավորը կարող է Վարկառուից հետ ստանալ իր կողմից վարկի համար վճարած գումարները, ինչպես նաև Վարկառուի փոխարեն կրած այլ վնասները:
- Վարկի գումարի կամ դրա մի մասի, ինչպես նաև տոկոսների մարումների ուշացման դեպքում ժամկետանց վարկի նկատմամբ դադարում են գործել վարկային պայմանագրով սահմանված տոկոսները և այդ գումարների վրա հաշվարկվում են տոկոսներ տարեկան 24%-ի չափով ՝ յուրաքանչյուր ուշացված օրվա համար: Ժամկետանց գումարներ են համարվում վարկային պայմանագրով սահմանված ժամկետներում չմարված գումարները: Այլ վճար չի գանձվում ժամկետանց գումարների դիմաց:
- Վարկառուն իրավունք ունի ժամկետից շուտ մարելու վարկը կամ դրա մի մասը: Վարկը մասնակի ժամկետից շուտ մարելու դեպքում Վարկառուն կարող է իր ընտրությամբ ավել մարված գումարին համամասնորեն նվազեցնել ամսական վճարումների չափը՝ թողնելով վարկի մարման ժամկետը անփոփոխ, կամ նվազեցնել վարկի մարման ժամկետը՝ ամսական վճարումների չափը թողնելով անփոփոխ:
- Հաճախորդն իրավունք ունի ժամկետից շուտ մարելու վարկը: Վաղաժամկետ վճար չի գանձվում, եթե վճարվող վարկի գումարով չի գերազանցվում տվյալ պայմանագրային տարվա (սույն Պայմանների կնքման ամսաթվին հաջորդող յուրաքանչյուր 12-ամսյա ժամանակահատվածը) համար մարման ժամանակացույցով սահմանված վարկի գումարների հանրագումարը: (Տվյալ կետը չի վերաբերում Ազգային ՀԸ ծրարգրերով տրամադրվող վարկերին։)
- Հաճախորդի կողմից վարկի վաղաժամկետ մարման յուրաքանչյուր դեպքում Բանկն իրավունք ունի Հաճախորդից գանձել վճար վաղաժամկետ մարված վարկի գումարի 0.6 տոկոսի չափով, եթե մարումը տեղի է ունենում Պայմանագրի գործողության առաջին տարվա ընթացքում, 0.4 տոկոսի չափով, եթե մարումը տեղի է ունենում Պայմանագրի գործողության երկրորդ տարվա ընթացքում, և 0.2 տոկոսի չափով, եթե մարումը տեղի է ունենում Պայմանագրի գործողության երրորդ տարվա ընթացքում: (Տվյալ կետը չի վերաբերում Ազգային ՀԸ ծրարգրերով տրամադրվող վարկերին։)
- Վարկառուի կողմից Վարկը ժամկետից շուտ մարելու դեպքում կնվազի վարկավորման ընդհանուր ծախսի մեջ ներառված գումարներից միայն տրամադրման վճարը: Վարկավորման համար կատարված մնացյալ ծախսերը նվազեցման ենթակա չեն:
I = տոկոսագումար
R = գործող տոկոսադրույք
L = վարկի գումարի փաստացի մնացորդ
N = մարումների միջև ընկած օրերի քանակ
- Օրինակ՝
R=12%
L=30,000,000 ՀՀ դրամ
N=30 օր
I=30,000,000*12%/360*30=300,000
- 11,000 ՀՀ դրամ (տրամադրումը՝ 3 օրվա ընթացքում)
- 21,000 ՀՀ դրամ (տրամադրումը՝ 2 օրվա ընթացքում)
- 61,000 ՀՀ դրամ (տրամադրումը՝ 1 օրվա ընթացքում)
- Վարկի ձևակերպման գործընթացն իրականացվում է միայն Բիբլոս Բանկ Արմենիայի մասնաճյուղերում:
- Վարկը տրամադրվում է անկանխիկ՝ գումարը հաճախորդի բանկային հաշվին փոխանցելու միջոցով:
- Վարկը տրամադրվում է հաճախորդի կողմից մասնաճյուղում պայմանագրերը ստորագրելու օրվանից հաշված 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում, եթե պահանջվող բոլոր փաստաթղթերը ներկայացվում են:
- Վարկի մարումներն իրականացվում են ամսական հավասարաչափ վճարումներով, նախ՝ հաշվարկված տոկոսագումարը, հետո՝ մայր գումարը։ Տույժերի առկայության դեպքում վերջիններս վճարվում են առաջին հերթին:
- Վարկի տրամադրման դրական կամ բացասական որոշման կայացման վրա ազդող հիմնական գործոններն են՝
- Վարկային պատմությունը վարկառուի կողմից ստանձնած պարտավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունն է, որը ցույց է տալիս վարկառուի պարտքերը, վճարումները, վճարումների սովորությունները և/կամ պարտավորությունների և/կամ դրանց կատարման վերաբերյալ տեղեկություններ:
- Վարկային պատմության ձևավորման աղբյուրներն են ԱՔՌԱ անդամ կազմակերպությունները (բանկերը, վարկային կազմակերպությունները, ապահովագրական ընկերությունները, հետաձգված վճարումներով գործարքներ իրականացնող կազմակերպությունները, ինչպես նաև՝ հանրային տվյալների բազաներից ՀՀ կառավարության սահմանած կարգով վարկային բյուրոյին անձանց վերաբերյալ տեղեկություններ տրամադրող պետական մարմինները), որոնք տրամադրում են վարկառուի վերաբերյալ տեղեկություններ (տվյալներ):
- Եթե վարկառուի վարկային պատմության մեջ առկա են սխալ կամ թերի տվյալներ, ապա պարզաբանման և ուղղման նպատակով վարկառուն՝ համաձայն «Վարկային տեղեկատվության շրջանառության և վարկային բյուրոների գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի դրույթների, կարող է այդ մասին տեղեկացնել վարկային բյուրոյին կամ ուղղակիորեն դիմել տեղեկատվություն տրամադրող սուբյեկտներին (վարկային տեղեկատվության աղբյուրին): Տեղեկացումը կարող է իրականացվել համապատասխան գրավոր դիմում վարկային բյուրոյին ներկայացնելու միջոցով կամ էլեկտրոնային եղանակով՝ առցանց ռեժիմում «Իմ ԱՔՌԱ» անձնական գրասենյակից: ԱՔՌԱ-ի կողմից տրամադրված վարկային զեկույցների վերաբերյալ հաճախորդների բողոքների ընդունման/ստացման, քննարկման և վերջիններիս արձագանքման գործընթացը, գործողությունների հաջորդականությունը սահմանվում է «ԱՔՌԱ Քրեդիտ Ռեփորթինգ» ՓԲԸ-ի «Վեճերի լուծման ընթացակարգ»-ով:
- Վարկի տրամադրման վերաբերյալ որոշում կայացնելիս Հաճախորդի վարկային պատմության վերաբերյալ տեղեկությունները պետք է լինեն առավելագույնը 15 օր վաղեմության։
- Վարկային պատմությունը ներառվում է սքորի հաշվարկի մեջ դիմելու պահից վերջին 5 տարվա վաղեմությամբ։
- Բանկի ներքին կանոնակարգերով վարկային պատմության պահպանման ժամկետը սահմանափակված չէ:
- Բանկում վարկային պատմության ուսումնասիրությունը և վերլուծությունը իրականացվում է Բանկի ներքին իրավական ակտերով սահմանված նվազագույն պայմանների և պահանջների համաձայն:
- Վատ վարկային պատմությունը կարող է հիմք հանդիսանալ նոր ստացվող վարկերի (ինչպես նաև այլ բանկային ծառայությունների) պայմանների խստացման կամ ընդհանրապես չտրամադրման համար:
| Անվանում | ֏ | |
|---|---|---|
|
Հաջորդող գրավի համաձայնություն*
Գրավի առարկայի փոփոխության համաձայնություն*
Գրավներից որևէ մեկի գրավից ազատման համաձայնություն (չի կիրառվում ամբողջական վաղաժամկետ մարման դեպքում)*
Սեփականության վկայականի փոփոխության համաձայնություն*
Իրավաբանական անձի վերաբերյալ էլեկտրոնային տեղեկատվության ստացում Իրավաբանական անձանց ռեգիստրից*
* Ներառյալ ԱԱՀ
Կարևոր նշում․ սակագները կիրառելի են գրավի յուրաքանչյուր առարկայի համար:
Վարկի քաղվածքը կարող եք ստանալ Ձեր նախընտրած եղանակով: Քաղվածքները և տեղեկանքը տրամադրվում են ըստ ստորև ներկայացված սակագնի՝

Make your apartment “greener" with energy-efficient solutions and competitive financing
- The loan is provided within a government assistance program to citizens of the Republic of Armenia for energy-efficient renovation of apartments, as well as houses built after 2010.
- The maximum loan amount for the repair is 7,000,000 AMD for the apartments in an apartment building and 10,000,000 AMD for the individual residential houses.
- In order to receive financing, at least 20% of the funds allocated to the renovation of the apartment must be aimed at improving energy efficiency (for example, through the purchase and installation of water heaters, solar panels and systems, cooling systems or energy-saving fans, the thermal insulation of walls and roofs, as well as the purchase of LED lamps and lighting fixtures, energy-efficient building materials etc.).
- At least 80% of all the expenses and 100% of costs related to energy efficiency measures must be supported by documents certifying the payment (receipts, payment orders, invoices, bank or card transfers, etc.).
- The amount of the subsidized part of the loan is credited against the loan balance, while the loan interest rate subsidy is based on the repayments of the principal amount of the loan and the non-subsidized part of the interest rate.
- Loan arrangement, cash withdrawal and service fees, early repayment fee or other commissions are not applicable.
- The program envisages no grace period for principal or interest repayment. If monthly interest payments exceed the limits of the subsidy amount, the difference is paid by the Borrower.
- Property and earthquake
insurance fees are included in the nominal interest rate, and EFES ICJSC, Ingo Armenia ICJSC or LIGA
Insurance ICJSC acts as the insurance company.
- In addition to the documents required by the Bank, the Borrower must also submit a certificate (not older than 10 years) regarding the absence of level 4 damage, issued for apartments built before 2010.
The interest rate of only one loan for one home is subsidized for loans arranged by 1 July 2025.
Annualinterest rate:
14% without collateral (up to AMD 5 million)
13% with collateral (up to AMD 7 million)
The loan interest rate is subsidized as follows:
• 14% interest rate is subsidized for properties under renovation in border or mountainous settlements
• 12% interest rate is subsidized for properties under renovation in rural settlements that are not border settlements
• 11% interest rate is subsidized for properties under renovation in urban settlements that are not border settlements
• 9% interest rate is subsidized for properties under renovation in Yerevan
APR after subsidies:
0-6.16% without collateral
0-10.31% with collateral
During the term of the loan, the provision of state assistance ceases in the event of
full repayment of the loan, non-targeted use of the loan by the Borrower,
provision of false information by the Borrower, failure to complete the
renovation of the apartment within 12 months after
the full disbursement of the loan, the existence of obligations overdue for
more than 90 days, as well as in case the Borrower takes out a loan from another financial institution in
order to benefit from the program more than
once.
- The Borrower should be a resident of the Republic of Armenia (except in the case of the Diaspora Housing Loan), aged between 21 and 63 years throughout the validity of the loan contract.
- The Borrower should be a middle to upper income salaried individual or self-employed such as small/medium entrepreneur.
- The borrower should have a minimum employment period of 3 months with the current employer and the total work experience should be 1 year in the same field of business. In case the borrower is a freelancer, proven work experience should be at least 2 years (contracts and statements should act as proof). When applying under the NMC program in order to obtain a housing loan․ a construction loan or a standard/energy-efficient loan, the borrower must have at least 12 months of work experience with their current employer. If the borrower has been employed at their current job for less than 12 months, information about previous employment — including employer name, position held, and duration of employment at each organization — is required.
- The Borrower should have a minimum monthly net income of AMD 400,000 (with the exception of NMC programs, for which the minimum income requirement is not applicable).
- The ratio of the loan repayment plus all other regular debt repayments to the available income shall not exceed 50-70%, or 45-60% for NMC housing and construction loans, 45% for NMC standard/ energy-efficient renovation loans, and 50-70% for NMC renovation microloans.
- The Borrower should purchase a mortgage insurance policy from the suggested list of insurers.
- The sum insured should be equal to the loan amount.
- The Borrower should have a good credit history.
- Only a spouse, parent, sibling and child may become a co-borrower.
- The real estate is mortgaged with the Bank until the full repayment of the loan.
- Beneficiary right of the insurance policy must be assigned to the Bank until full repayment of the loan.
- The mortgage agreement should be verified by notary and the rights arising from the agreement should be registered with an authorized State body of the RA.
- The bank is cooperating with these Appraisal agencies.
- The Bank is cooperating with these Insurance companies.
- If the Borrower defaults on their loan, the Guarantor is liable for the outstanding obligation, which could damage the latter’s credit history and expose them to the risk of losing the property.
- The Guarantor will be provided with a copy of the loan and guaranty agreement and the repayment schedule.
- Communication is carried out in a manner convenient for the Guarantor.
- The Bank is obliged to notify the Guarantor about the change in the terms of the contract seven days in advance.
- The Bank is obliged to remind the Guarantor about the existing obligation one day in advance and inform them about the delay in repayment of the loan no later than one day later.
- The Guarantor may request information about the amount of the loan balance from the Bank at any time.
- The Guarantor may get back from the Borrower the money they paid for the loan, as well as other losses incurred on behalf of the Borrower.
- In case of payment delay of the loan or part of it, as well as accrued interests, the loan interest rate defined by the loan agreement shall not be applied on the overdue loan amount and the Bank will apply a 24% annual interest rate to the amount owed by the Customer for each due day. No other fees are charged for overdue amounts.
- The Borrower is entitled to repay the loan or a part of it prematurely. In case of partial early repayment of the loan, the Borrower may decrease the Loan tenor, leaving the monthly installments the same, or decrease the amount of monthly installments at her/his choice.
- No fee shall be charged from the Customer if the loan paid prematurely does not exceed the total of the loan amount set for the actual contract year (every 12 months starting from the day after the conclusion of the loan contract) as per the repayment schedule. (Loans through the NMC programs are exempt from this requirement.)
- The Bank reserves the right to charge the Borrower in case of each premature payment as follows: 0.6 percent of prematurely paid loan amount if repayment is made within one year from the date of signing the Loan contract, 0.4 percent of prematurely paid loan amount if the repayment is made within the second year from the date of signing the loan contract and 0.2 percent of prematurely paid loan amount if repayment is made within the third year from the date of signing the loan contract. (Loans through the NMC programs are exempt from this requirement.)
- In case of early repayment of the loan by the Borrower only an arrangement fee will be deducted from the total cost of credit. No other costs are subject to deduction.
I = Interest amount
R = Current interest rate
L = Outstanding loan amount
N = Number of days between two payments
- Example:
R=12%
L=30,000,000 AMD
N=30 days
I=30,000,000*12%/360*30=300,000
- AMD 11,000 (issued within 3 days)
- AMD 21,000 (issued within 2 days)
- AMD 61,000 (issued within 1 day)
- The loan is only processed at Byblos Bank Armenia branches.
- The loan is credited to the clients’ bank account through a non-cash transfer.
- Loan disbursement is executed within a maximum period of 3 working days from the date of signing the loan contracts by the client at the branch if mandatory documents are provided.
- The repayment of the loan shall be done in equal monthly installments whereas the interest accrued at the date of repayment shall be repaid first then the principal. In case there are penalties, those will be paid first.
- The main factors affecting the decision to approve or reject the loan are as follows:
- Credit history is information about a borrower's obligations, showing their debts, payments, payment habits and/or data about their obligations and/or fulfillment of said obligations.
- Credit information providers are ACRA member organizations (banks, credit organizations, insurance companies, organizations carrying out deferred payment transactions, as well as state bodies that provide information about individuals from public databases to the credit bureau in accordance with the procedure established by the Government of the Republic of Armenia), which provide information (data)about the borrower.
- If there are incorrect or incomplete data in the borrower's credit history, then for the purpose of clarification and correction, the borrower, in accordance with the provisions of Article 20 of the Law "On Circulation of Credit Information and Activities of Credit Bureaus" of the Republic of Armenia, may inform the credit bureau or directly contact the credit information providers (listed above).To do so, the burrower may submit a written application to the credit bureau or apply online from the "My ACRA" portal. The process of accepting/receiving, discussing and responding to customer complaints regarding credit reports provided by ACRA, as well as actions that may follow are defined by the Dispute Resolution Procedure of ACRA Credit Reporting CJSC.
- When making a decision on loan approval, the Customer’s credit history information must be no older than 15 days.
- The credit history considered in the score calculation covers the past 5 years from the application date.
- Under the Bank's internal regulations, the credit history retention period is not limited.
- The study and analysis of credit history by the Bank is carried out in accordance with the minimum terms and conditions defined by the internal legal acts of the Bank.
- A bad credit history can serve as a basis for tightening the terms of new loans (as well as other banking services) or their non-provision at all.
More information about credit history can be found on www.abcfinance.am and www.acra.am․
More information about credit score can be found on www.abcfinance.am and www.acra.am․
Steps to
improve your credit history and score
In case of non-fulfillment or improper
fulfillment of credit obligations by the Borrower, the Bank shall be entitled to receive a reimbursement at the expense of the mortgaged property, as wells as other property of the Borrower, if funds from the mortgaged property are not sufficient. The Bank shall be entitled to foreclose the mortgaged property via in and out of court proceedings and direct the funds from the foreclosure to the repayment of the debt and consequently, the owner of the property may be deprived of her/his property. In case of payment delay, the Bank will update the Borrower’s profile in the Central Bank of Armenia Credit Register and Credit Bureaus, which can lead to a negative impact on the Borrower’s credit history and cause difficulties in the process of obtaining loans in the future.