5 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում մասնավոր բիզնեսին աջակցելու նպատակով
ՆԱԵԿ միջազգային հիմնադրամը Բիբլոս Բանկ Արմենայի հետ համատեղ ֆինանսավորում են հայաստանյան փոքր եվ միջին ձեռնարկությունների վարկային ծրագիրը:
2010թ.-ի դեկտեմբեր ամսվա վերջերից  սկսել է գործել Բիբլոս Բանկ Արմենայի ԱՄՆ 5 միլիոն դոլարի վարկային ծրագիրը՝ ուղղված միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը: Վարկային ծրագրի ֆինանսավորումը իրականացվում է Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության (ՆԱԵԿ/OPEC) միջազգային զարգացման հիմնադրամի (OFID) հետ կնքած պայմանագրի շրջանակներում:
Տրամադրած միջոցները  Բիբլոս Բանկ Արմենիան ուղղելու է Հայաստանում գործող փոքր եվ միջին ձեռնարկությունների մինչեվ 5 տարի ժամկետով եվ արտոնյալ տոկոսադրույքներով վարկավորմանը, բարձրացնելով ֆինանսավորման մատչելիությունը տնտեսության զարգացման համար կարեվոր այս հատվածի համար:
ՆԱԵԿ միջազգային զարգացման հիմնադրամի (OFID) մասին
Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության (OPEC) միջազգային զարգացման հիմնադրամը (OFID) բազմակողմանի զարգացած ֆինանսական հաստատություն է, որը հիմնադրվել է 1976 թ.-ին OPEC-ի  անդամ երկրների կողմից: Ֆինանսավորման մեթոդները ներառում են` վարկեր զարգացման նախագծերի և ծրագրերի համար, վճարային հաշվեկշռի աջակցություն և պարտքի մարում Խոշոր պարտապան աղքատ երկրների (HIPC) կազմակերպության նախաձեռնությամբ, առևտրի ֆինանսավորում, աջակցություն մասնավոր ձեռնարկություններին, դրամաշնորհներ տեխնիկական աջակցության համար, սննդամթերային օգնություն, հետազոտական և  հումանիտար օգնության աշխատանքներ, ինչպես նաև ռեսուրսների տրամադրում այլ զարգացմանն ուղված կազմակերպությունների, որոնց գործունեություններն ուղղված են աջակցելու զարգացող երկրներին: 2009 թ.-ի օգօստոսի 31-ի դրությամբ ընդհանուր ներդրումները կազմել են ավելի քան 11 տրիլիոն ԱՄՆ դոլլար:

OPEC Fund for International Development (OFID) and Byblos Bank Armenia together finance small and medium businesses, operating in Armenia.
Byblos Bank Armenia started its USD 5 mln financing program of middle market companies late December 2010. The agreement with OFID provides funds for financing the lending program.
The funds sourced will be granted to small and medium size enterprises, operating in Armenia, for up to 5 years and at preferential rates, enhancing the availability of financing for this field, an important one for the development of the economy.
About OFID
OPEC Fund for International Development is a diversified financial institution, established on 1976 by the member-countries of OPEC. Types of financing include lending for business development and similar projects, assistance to the balance of payments and redemption of borrowings upon the initiative of heavily indebted poor countries (HIPC) organization, support to private businesses, grants as technical assistance, food aid, research and humanitarian aid, as well as provision of resources to other organizations, aimed at development and acting to support developing countries. As of Aug 31, 2009 total investments amounted to USD 11 billion.