CaseKey թիմը Բանկի ֆինանսավորմամբ կմասնակցի 5-րդ միջազգային մրցույթին
Բիբլոս Բանկ Արմենիայի ֆինանսավորմամբ CaseKey հավաքական թիմը կմասնակցի Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում անցկացվող բիզնես խնդիրների լուծման միջազգային մրցույթին՝ BBICC 2026-ին։
2024 թ․ ի վեր՝ Բանկը ֆինանսավորել է CaseKey թիմերի մասնակցությունը 5 հեղինակավոր միջազգային մրցույթի Բուդապեշտում, Բելգրադում և Մյունստերում։
BBICC-ը աշխարհի ամենահեղինակավոր ուսանողական մրցույթներից մեկն է, որը միավորում է շուրջ 20 առաջատար համալսարանական թիմ ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Չինաստանից, Իսպանիայից, Նիդերլանդներից, Մեքսիկայից և մի շարք այլ երկրներից։ 2026 թ․ մրցույթի հաղթողները հնարավորություն կստանան մասնակցելու աշխարհի առաջնությանը, որը կանցկացվի Նոր Զելանդիայում։
Սերբիա մեկնելուց առաջ հայկական թիմին, ավանդույթի համաձայն, հյուրընկալեց ու հաջողություն մաղթեց Բիբլոս Բանկ Արմենիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանը։
Հանդիպման ընթացքում միջազգային մրցույթի ամեն մասնակից ստացավ նվեր՝ Mastercard World պրեմիում քարտ, որը կօգնի ճամփորդությունն ավելի հարմարավետ դարձնել։
Հայաստանը ներկայացնող թիմը ձևավորվել է CaseKey Business Case Competition 2025-ի արդյունքներով։
Միջազգային մրցույթին մասնակցող 4 ուսանողները կմրցեն աշխարհի լավագույն թիմերի հետ՝ ցուցադրելով հայկական երիտասարդության վերլուծական ու ռազմավարական մտածողությունը և պրեզենտացիոն հմտությունները։
____________________
Բիբլոս Բանկ Արմենիան CaseKey բիզնես խնդիրների լուծման մրցույթի կողքին է արդեն 4-րդ տարին անընդմեջ, և երկու տարի՝ արդեն որպես ռազմավարական գործընկեր՝ կիսելով մրցույթի արժեքներն ու երկարաժամկետ տեսլականը։

CaseKey team heads to 5th international competition with Bank’s support
Byblos Bank Armenia is financing the participation of the CaseKey team in the international business case competition BBICC 2026, which will be held in the Serbian capital, Belgrade.
Since 2024, the Bank has supported CaseKey teams in five prestigious international competitions in Budapest, Belgrade and Münster. The Bank is also the strategic partner of the competition in Armenia.
BBICC is one of the most prestigious student competitions in the world, bringing together around 20 leading university teams from the United States, Canada, China, Spain, the Netherlands, Mexico and several other countries. In 2026, the winners of the competition will have the opportunity to participate in the world championship, which will be held in New Zealand.
In keeping with tradition, the Armenian team was received and wished success by Hayk Stepanyan, CEO of Byblos Bank Armenia, prior to departing for Serbia.
During the meeting, each participant in the international competition was presented with a Mastercard World Premium card, designed to make their travels more convenient.
The team representing Armenia was formed based on the results of the CaseKey Business Case Competition 2025.
The four students participating in the international competition will compete with the best teams in the world, demonstrating the analytical, strategic and presentation skills of Armenian youth.
____________________
Byblos Bank Armenia has been supporting the CaseKey business case competition for the 4th consecutive year, and for the second year already as a strategic partner, sharing the values and long-term vision of the competition.